gb-green

Zemřel MVDr. L. Svatoš
Úterý, 27 Prosinec 2016 18:18

Vzpomínka.

Na sklonku tohoto roku, v čase vánočním, řada z nás užívá klidu rodiny a pohody domova. Někteří věnují svátek sv. Štěpána společným lovům se svými psy. Na takové akci mne v hospodě vpodvečer toho dne zastihla smutná zpráva od kamaráda.  23. prosince zemřel MVDr. Ladislav Svatoš. Hlavou mi chvíli po té probleskly vzpomínky z mého mládí na nesčetná setkání s ním na výstavách či u nás doma.

Pan MVDr. L. Svatoš, pro dříve narozené prostě Láďa, byl chovatelem anglických kokrů, které po léta choval ve své ch.s. Spektrum. Jeho kokři byli především modří bělouši.

Pamatuji na slova jeho manželky, kdy popisovala jak  dlouhé hodiny mlčky studoval případná spojení svých fen s chovnými psy,  a po té utrousil jedinou větu : „Jo, …to by šlo!“ A přijel k nám na krytí…

Byl také člověk vtipu, který mne i okolí dovedl pobavit. V době před r.1989, kdy chovní kokři měli povinnost složit zkoušky loveckého výkonu, a tudíž téměř každý majitel loveckého kokra byl členem Českého mysliveckého svazu, se mu přihodila příhoda, která na čas poznamenala jeho korkařský život. Na schůzi mysliveckého sdružení byli všichni vyzváni k účasti na brigádě se slovy: “Přineste si srpy.“ A v této komunisty ovládané době, vznesl Dr. Svatoš otázku : „ A kladiva ne?“ Tento vtip mu na čas znemožnil vlastnit loveckou zbraň a být členem ČMS, a tedy mu zkomplikoval i chovatelskou činnost kokrů - loveckých slídičů. Ale takových případů, kdy se politika vměšovala do hobby, bylo v té době víc….

Po r.1989  zastával MVDr.Svatoš funkci poradce chovu AC pro Severočeský kraj, v letech 1990 – 1995 zastával funkci předsedy Klubu chovatelů loveckých slídičů. V dalších letech pak byl členem dozorčí rady KCHLS.  Byl mezinárodním rozhodčím z exteriéru pro kokry a pro celou skupinu FCI č.VIII. Jeho ch.s. zaznamenala  nemalé úspěchy v ocenění jedinců a též v soutěži chovatelských skupin. Dovedl poradit tehdy začínajícím, dnes zkušeným chovatelům. Jeho humor býval někdy svérázný, jindy zas noblesní.

Pamatuji na mé poslední setkání s ním na výstavě v Litoměřicích, kdy byť velmi nemocný, jako divák dovedl trefně a kriticky posoudit kokra běhajícího v kruhu.

Čest jeho památce.

Prosinec 2016

Za sekci anglického kokršpaněla

Ing.Josef Smrž

 svatos_1

 svatos_2

Parte (PDF, 98 KB)

 

Přihlášení do členské sekcewebdesign